Vitamín D je skupina látok rozpustných v tukoch. Bol objavený roku 1922 americkým biochemikom a profesorom Johns Hopkinsovej Univerzity Elmerom McCollum.
Má tri hlavné formy:
- vitamín D1 – kalciferol,
- vitamín D2 – ergokalciferol,
- vitamín D3 – cholekalciferol.
Tieto tri hlavné formy predstavujú provitamín, z ktorého si telo tvorí účinnú formu, ktorou je kalcitriol. Keďže si ho telo vytvára samo, ide skôr o hormón, ako o vitamín. Vžilo sa však označenie vitamín D a pod týmto označením je známy.
Funkcie a účinky
Vitamín D má v tele veľa dôležitých úloh a funkcii. Niektoré z nich sú dlhodobo známe a iné sú objavom posledných výskumov, a to:
- najznámejším účinkom vitamínu D je, že reguluje hladinu vápnika a fosforu a tak vytvára základ kostnej hmoty. Vitamín D napomáha strebávaniu vápnika v čreve. Platí, že príjem vápnika a fosforu v strave by mal byť v približne rovnakom pomere. Pri nadbytku fosforu v prijímanej strave sa potrebný vápnik získava z vápnika už zabudovaného do kosti. Zdrojom fosforu v potrave sú všetky živočíšne produkty (mäso, vajíčka a mliečne produkty). Ďalším nebezpečným zdrojom fosforu sú všetky nealkoholické nápoje obsahujúce kyselinu fosforečnú typu Coca-Cola a mnohé ďalšie sladené limonády. Môžeme povedať, že veľa fosforu v strave škodí kostiam,
- reguluje prirodzené delenie, rast a odumieranie buniek. Vitamín urýchľuje hojenie slizníc a rán. Dostatočne vysoká hladina sa dokáže postarať o smrteľnosť inak nesmrteľných nádorových buniek. Chráni pred mnohými druhmi rakoviny. Dostatočná hladina znižuje riziko rakoviny kože, hrubého čreva, prsníka, vaječníkov, prostaty a konečníka. Ľudia, ktorí majú v čase ochorenia na rakovinu málo vitamínu D v krvi, majú oveľa menšiu šancu vyliečiť sa. Dr. Garland z Univerzity of California v San Diegu po analýze 63 veľkých štúdií z celého sveta hovorí: “Ochranný účinok vitamínu D pred niektorými druhmi rakoviny je taký silný, ako nič iné. Výsledok našej analýzy je taký evidentný ako v prípade vzťahu fajčenie a rakovina“,
- vitamín D reguluje imunitné funkcie. Má protizápalový, protivírusový a imunomodulačný účinok (t.j. harmonizuje oslabené alebo prehnané obranné reakcie).
- Podľa najnovších výskumov vitamín D zohráva kľúčovú úlohu pri posiľňovaní imunitného systému. V krvi koluje typ bielych krviniek, tzv. T-bymfocyty. Tento druh lymfocytov je zodpovedný za tvorbu špeciálnych, na mieru šitých protilátok. V organizme to funguje tak, že tieto bunky po stretnutí s cudzorodou látkou( nádorová bunka, vírus, baktéria…) začnú tvoriť špeciálne protilátky. T-lymbocyty majú na svojom povrchu signalizačnú anténu známu ako receptor vitamínu D. Keď táto anténa nájde v krvi dostupný vitamín D, môže začať s tvorbou špeciálnych protilátok namierených voči konkrétnemu cudziemu nepriateľskému antigénu. Avšak ak vitamín D v krvi nenájde, k tvorbe protilátok nedôjde.
- reguluje funkcie kardiovaskulárneho systému a pri deficite vitamínu D hrozí riziko vzniku hypertenzie,
- pri zníženej hladine vitamínu D hrozí zvýšené riziko vzniku cukrovky a zápalu štítnej žľazy,
- reguluje mnohé funkcie nervového systému. Pri deficite hrozí riziko vzniku depresií a zvýšená náchylnosť na degeneratívne poškodenia mozgu (napr. Alzheimerova choroba a pod.),
- dostatočná hladina vitamínu D chráni pred predčasným pôrodom a podporuje zdravý vývoj plodu v maternici,
- deriváty vitamínu D sa úspešne využívajú pri liečbe psoriázy, astmy, cukrovky a pod.,
- znižuje riziko vzniku sklerózy multiplex.
Možnosti, ako môžeme získať dostatočne vysokú hladinu vitamínu D sú:
- Vplyvom slnečných lúčov. Najúčinnejšia a najprirodzenejšia forma vitamínu D v tele vzniká účinkom slnečných lúčov. V posledných desaťročiach sa čoraz viac hovorí o škodlivosti slnečného žiarenia. Nadmerným opaľovaním a hlavne častým spálením kože rastie riziko vzniku zhubného melanómu kože, čo je jedna z najzhubnejších foriem rakoviny. Zároveň slnečné lúče okrem toho, že pomáhajú vytvárať vitamín D majú aj ďalšie nezastupiteľné úlohy. Vďaka nim sa v lete cítime spokojný, tvorí sa serotonín, ktorý pozitívne vplýva na nešpecifickú imunitu organizmu a prehriatie tela vie uspokojiť mnohé bolestivé stavy. Zároveň veľa slnka škodí. Iste to poznáte, zrazu máme pocit, že nás slnko na koži pichá a musíme zakročiť. Môžeme sa obliecť, ísť do tieňa alebo použiť ochranný prostriedok v podobe opaľovacieho krému s ochranným faktorom. Opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom sa doporučujú ako bezpečné riešenie. Zároveň sa však v posledných desaťročiach v odborných kruhoch objavuje mnoho pochybností. Začína sa klásť otázka, čo nám škodí viac, či nadmerné množstvo slnečných lúčov, alebo niektoré zložky krémov s vysokým ochranným faktorom. Ochrana kože pred slnečným žiarením sa dá docieliť dvoma spôsobmi ochrany:
- látkami pôsobiacimi ako fyzikálna bariéra (sem patria hlavne oxidy zinku a titánu), ktoré účinkujú vďaka tomu, že rozptyľujú dopadajúce slnečné lúče. Sú síce neškodné ale ich nevýhodou je nízka ochrana pred slnečnými lúčmi.
- látkami, ktoré chemickou cestou absorbujú UV žiarenie a poskytujú vysoký ochranný faktor. Ich zložky však majú mnohé negatívne účinky: – produkujú voľné radikáli a poškodzujú DNA buniek, čím môžu byť faktorom podieľajúcim sa na vzniku bunkových nádorových zmien, – narúšajú hormonálnu rovnováhu v organizme, spôsobujú alergické reakcie a podráždenie pokožky. Zároveň zotrvávajú v hlbokých štruktúrach kože a nevedia sa prirodzene vylúčiť. Jedným z možných riešení je opaľovací krém Dermaton spf 6 od firmy Energy. Tento v sebe kombinuje fyzikálne a chemické filtre, pričom chemické filtre sú novou technológiou uzavreté do sklenených mikroguľôčok. Vďaka tomu sa do organizmu nevstrebávajú a zároveň plnia ochrannú funkciu. Týmto opaľovacím krémom môžeme vyriešiť prevažnú časť potreby ochrany pred slnečnými lúčmi. Pre svoj nízky faktor nie je určený do extrémnych podmienok počas exponovanej doby. Aby sme vytvorili dostatok vitamínu D, potrebujeme väčšiu časť nášho tela denne vystaviť slnečným lúčom na dobu 15-30 min bez opaľovacích krémov. Použitie ochranných opaľovacích prostriedkov bráni vytváraniu vitamínu D. Opálená koža prepúšťa menšie množstvo slnečných lúčov. Opaľovací krém s UV faktorom 8 znižuje syntézu vitamínu D o 95%! Tvorba závisí aj od prítomnosti množstva kožného farbiva, čím má človek svetlejšiu pokožku, tým viac „déčka“ vytvorí. Treba zvoliť rozumný kompromis. S opaľovaním začať postupne od jarných mesiacov. Cielene a opatrene používať opaľovacie krémy, voliť takú alternatívu ochranných opaľovacích prostriedkov, ktoré nepoškodzujú naše zdravie. Nikdy sa nespáľme, ale nebojme sa opáliť. Opaľovanie je veľmi dôležitým zdrojom vitamínu D, avšak je takmer nemožné upraviť deficit vitamínu D len opaľovaním.
- Pomocou potravín. Vitamín D sa nachádza aj v potravinách. Jeho zdrojom je:
- rybí tuk,
- mastné ryby (losos, tuniak, haringy, sardinky v oleji a makrela),
- vaječný žĺtok,
- huby,
- obohatené (fortifikované potraviny).
- Pomocou výživových doplnkov. Najnovšie analýzy ukazujú, že ľudia (ženy častejšie ako muži) v industriálne rozvinutých krajinách trpia nedostatkom tohto dôležitého vitamínu. Zo strachu pred rakovinou kože sa vyhýbajú slnečným lúčom a oberajú sa tak o najprirodzenejšiu a najúčinnejšiu formu vitamínu. Hladinu vitamínu D a jeho koncentrácia sa dá vyšetriť v krvi. Za normu sa vo väčšine laboratórií považujú hodnoty v rozpätí 30 – 80 nanagramov/mililiter. Najlepšie je, keď sa naše hodnoty pohybujú v hornej štvrtine normy, čiže viac ako 67 nanagramov/mililiter. Pri zistenom deficite je potrebné upraviť hladinu vitamínu D, hlavne ak trpíte vyššie menovanými ochoreniami. Zvoľte si vhodný výživový doplnok, existujú v 2 formách:
- prírodná forma obsahujúca rybí tuk (vitamín D2-ergokalciferol ). Takýmto produktom je Vitamarín od firmy Energy. Obsahuje rybí olej z morskej ryby Engraulis japonicus a je prírodným zdrojom omega3-nenasýtených mastných kyselín, jódu, vitamínu A a D. Vďaka svojmu bohatému zloženiu má zároveň priaznivý vplyv na srdcovo-cievny systém a metabolizmus tukov. Zároveň podporuje mozgové funkcie. Ďalším produktom od firmy Energy obsahujúcim prírodnú formu vitamínu D je Skeletin. Obsahuje sépiovú kosť, kolagén, rybí olej – zdroj vitamínu D, A a nenasýtených mastných kyselín, šípkový a žihľavový výťažok a mangán. Je vhodný v prípade zápalového alebo degeneratívneho ochorenia kĺbov a pri podpore zdravého rastu kostí. Sépiová kosť je ľahko dostupným prírodným zdrojom vápnika. Poskytuje voľný vápnik a pomáha tak vyrovnať rovnováhu medzi vápnikom a fosforom.
- syntetická forma (vitamín D3-cholekalciferol). Tento druh vitamínu D užívajte s jedlom obsahujúcim nejakú zdravú formu tukov, nakoľko vitamín D je rozpustný v tukoch.
Čo povedať na záver?
Vitamín D plní v organizme mnoho dôležitých úloh. Jeho dostatočne vysoká hladina nás chráni pred mnohými závažnými ochoreniami. Najprirodzenejšia a najúčinnejšia forma sa dá získať rozumným opaľovaním s použitím vhodných ochranných prostriedkov. Zásoba vitamínu D z leta vydrží v tele maximálne tri mesiace. Počas zimy je vhodné užívať výživové doplnky obsahujúce vitamín D, čím sa ochránime pred nachladnutím a mnohými ďalšími závažnými ochoreniami. Zároveň je potrebné dbať o prísun potravinových zdrojov tohto vitamínu. Pri zistení zníženej hladiny je potrebná jeho substitúcia vhodnými výživovými doplnkami. Sledovanie vitamínu D je dôležité u ľudí trpiacich osteoporózou, ochoreniami obličiek, starších ľudí so zníženou pohyblivosťou a u žien po menopauze. Veľmi aktuálne to začína byť aj u mladých ľudí, ktorí málo športujú a veľkú časť dňa presedia pri počítači a strávia veľkú časť dňa vnútri.